×
O nás Služby Novinky / Články Lidé Kontakt

Články

Poslanecká sněmovna podpořila zvýšení limitu pro registraci k DPH na dva miliony Kč

Limit pro povinnou registraci k plátcovství daně z přidané hodnoty by se od příštího roku měl zvýšit z nynějšího jednoho milionu na dva miliony korun. Stejně tak by se měl zvýšit i limit pro využití paušální daně. Místo nynější jedné sazby paušální daně by ale platila tři pásma. Počítá s tím novela schválená Poslaneckou sněmovnou a od 10.11. čekající na projednání v Senátu.

K plátcovství DPH se musí zaregistrovat hlavně podnikatelé, ale i další takzvané osoby povinné k dani, jejichž obrat za posledních 12 měsíců překročil jeden milion korun. Projednávaný návrh počítá i s možností zrušení registrace pro ty osoby, jejichž obrat sice překročil jeden milion, ale nedosáhl dvou milionů.

Pro využití paušální daně budou nově tři pásma, a paušální měsíční platby budou činit:

  • v 1. pásmu 6 208,- Kč,
  • ve 2. pásmu 16 000,- Kč, a
  • ve 3. pásmu 26 000,- Kč.

Do prvního pásma mohou spadat všichni OSVČ s ročními příjmy do 1 milionu Kč a dále poplatníci s příjmy do 1,5 milionu Kč ze samostatné činnosti, pokud k 75 % příjmů bude možné uplatnit výdaje ve výši 60 %, resp. 80 % z příjmů.

Druhé pásmo pak pracuje s hranicemi příjmů 1,5 milionu Kč za rok pro všechny OSVČ a 2 miliony Kč za rok pro poplatníky s uplatněnými výdaji ve výši 60 %, resp. 80 % z příjmů.

Pro OSVČ s příjmy pod 2 miliony Kč za rok a splňující obecné podmínky pro vstup do paušálního režimu je určeno třetí pásmo.

Mgr. Miroslav Kučerka, advokát a partner

Zpracováno ke dni 14.11.2022. Informace uvedené v tomto článku jsou prezentovány na základě našeho nejlepšího přesvědčení a poznatků získaných v době, kdy byl článek zveřejněn. Konkrétní informace by však vždy měly být konzultovány s KGS legal před učiněním konkrétního rozhodnutí či právního jednání. Informace nejsou vyčerpávající popis relevantní problematiky a následků. Informace jsou obecné a nenahrazují právní radu pro konkrétní okolnosti. KGS legal ani nikdo z autorů neodpovídají za újmu, která by mohla vzniknout ze spoléhání se na zde uveřejněné informace.
Category
Kontakt

RÁDI VÁM ODPOVÍME NA VAŠE DOTAZY.
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM PROSTŘEDNICTVÍM E-MAILU.

KGS legal s.r.o., advokátní kancelář
Pasáž Platýz
Národní 416/37
110 00 Praha

info@kgslegal.cz

IČ: 06295525
DIČ: CZ06295525
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze oddíl C, vložka 279699