×
O nás Služby Novinky / Články Lidé Kontakt

Články

Pohled ČNB na Bitcoin

bitcoinČNB dne 19.11.2018 vydala ve formě stanoviska dokument nazvaný K obchodování s tzv. převodními tokeny, kde vymezuje právní rámec obchodu s kryptoměnou. Je zajímavé, že ačkoliv napříč Evropou a jednotlivými regulátory je snaha o zahrnutí převodních tokenů pod co největší regulaci a řadit je spíše k e-penězům a podrobovat je regulaci zejména z hlediska právní úpravy proti praní špinavých peněz, ČNB volí spíše formu minimalistickou, a to vymezením se proti převodním tokenům jako platebním prostředkům.

ČNB popisuje ve svém stručném stanovisku, zda je k jednotlivým obchodům potřeba oprávnění k činnosti nebo registrace v příslušném seznamu vedeném ČNB. V tomto ohledu dochází k závěru, že takové oprávnění bude vyžadovat pouze u obchodu s deriváty na určitý převodní token, v případě správy majetku investorů (např. fondů a provádění převodů peněžních prostředků v souvislosti s organizací obchodů s tokeny). Velice zjednodušeně se dá uvést, že ČNB se o tokeny, např. Bitcon, zajímá až v případě, kdy dochází k obchodu s „reálnými“ penězi.

V případě dotazů nejen k obecně známému termínu Bitcoinu, ale ke všem tzv. krypto aktivitám a blockchainu jsme Vám připraveni zajistit odpovědi a rádi se tomuto tématu budeme věnovat dále.

Stanovisko ČNB naleznete zde: http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/faq/stanoviska_a_odpovedi/pdf/k_obchodovani_s_prevodnimi_tokeny.pdf  

Category
Kontakt

RÁDI VÁM ODPOVÍME NA VAŠE DOTAZY.
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM PROSTŘEDNICTVÍM E-MAILU.

KGS legal s.r.o., advokátní kancelář
Pasáž Platýz
Národní 416/37
110 00 Praha

info@kgslegal.cz

IČ: 06295525
DIČ: CZ06295525
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze oddíl C, vložka 279699