×
O nás Služby Novinky / Články Lidé Kontakt

Články

OSVČ výhody jako zaměstnanec? Bude při švarcsystému právo OSVČ na placenou dovolenou?

Velice zajímavým a možná i znepokojivým rozhodnutím Soudní dvůr Evropské unie (ESD) v nedávné době rozhodoval o nároku britského občana pana Kinga na proplacení nevyčerpané dovolené od firmy, pro kterou pracoval jako OSVČ a placen byl na základě provizí. I přesto, že pan King u firmy nepůsobil na základě klasické pracovní smlouvy, označil ESD jeho působení jakožto osoby samostatně výdělečně činné za pracovní poměr a uznal jeho nárok na náhradu za placenou dovolenou.

Pan King s firmou Sash WW spolupracoval několik let jako OSVČ za provizi, tedy ve formě u nás známého tzv. švarcsystému. I přesto, že zde neexistoval klasický pracovněprávní poměr, žádal pan King v návaznosti na svůj odchod do důchodu po firmě náhradu jak za nevyčerpanou placenou dovolenou, tak za vyčerpanou, avšak neproplacenou dovolenou, čemuž se firma bránila s tím, že pan King na tuto náhradu nemá jakožto OSVČ nárok. Britský pracovněprávní soud měl však jiný názor a rozhodl tím způsobem, že se pozice pana Kinga u firmy posuzuje ve smyslu evropské směrnice 2003/88 jakožto pozice zaměstnanecká a že je požadavek pana Kinga důvodný.

Soudní dvůr Evropské unie se ve věci ztotožnil s názorem britského soudu a uvedl, že mezi firmou Sash WW a panem Kingem trval po celou dobu jeho působení pracovní poměr, co se pracovní doby a dovolených týká, a že má tedy pan King nárok na náhradu za nevyčerpané či neproplacené dovolené v plném rozsahu tak, jako by tento nárok měli ostatní zaměstnanci firmy.  K tomu ještě ESD dodal, že je povinností zaměstnavatele zjistit si veškeré informace a z nich plynoucí povinnosti vztahující se k této problematice. Otázkou tak zůstává, zda bude ESD i do budoucna rozhodovat ve prospěch osob samostatně výdělečně činných a přibližovat tak jejich postavení zaměstnancům v klasickém pracovněprávním poměru, což by vzhledem k zakázané praxi tzv. švarcsystému nebylo nikterak žádoucí.

Category
Kontakt

RÁDI VÁM ODPOVÍME NA VAŠE DOTAZY.
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM PROSTŘEDNICTVÍM E-MAILU.

KGS legal s.r.o., advokátní kancelář
Pasáž Platýz
Národní 416/37
110 00 Praha

info@kgslegal.cz

IČ: 06295525
DIČ: CZ06295525
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze oddíl C, vložka 279699