×
O nás Služby Novinky / Články Lidé Kontakt

Články

Nouzový stav, co se nesmí a co může

Vláda České republiky dnes s účinností od 14:00 vyhlásila v České republice nouzový stav na dobu 30 dní, co to ale znamená pro běžné občany? Vyhlášení nouzového stavu je zvláštní postup pro zvládání krizových situací, který byl v minulosti využit především v souvislosti s povodněmi nebo orkánem Kyrill, a slouží především k rychlému a operativnímu zvládnutí krizové situace dříve, než se stane nezvladatelnou.

V současné chvíli jsou v platnosti tato opatření: POZOR Porušení těchto opatření v době krizového stavu je přitěžující okolnost, pokud by byl skutek trestným činem(!)

 • Platí dosavadní zákaz všech veřejných i soukromých akcí s účastí nad 100 lidí. Opatření se týká kulturních, sportovních či náboženských akcí, výstav či například veletrhů. Zákaz se naopak nevztahuje na zasedání či schůze ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů.
 • Od zítřka (13.3.2020 od 18:00) platí zákaz všech veřejných i soukromých akcí s účastí více jak 30 lidí. Opatření se týká kulturních, sportovních či náboženských akcí, výstav i například veletrhů. Zákaz se naopak nevztahuje na zasedání či schůze ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů.
 • Zákaz vstupu cizinců na území ČR z rizikových zemí – z Číny, Jižní Koreje, Íránu, Itálie, Francie, Španělska, Německa, Švýcarska, Norska, Dánska, Holandska, Švédska, Velké Británie, Belgie a Rakouska. Netýká se to cizinců s trvalým pobytem na území ČR či cizinců s dočasným pobytem nad 90 dní, ti se vrátit mohou. Vydávání víz a povolení k pobytu bylo zastaveno.
 • Zákaz vycestování občanů ČR do zmíněných rizikových států. Výjimka platí pro řidiče zásobování, vlakové čety, příslušníky integrovaného záchranného systému i občany, kteří v pracují v Německu či Rakousku.
 • Zákaz mezinárodní přeshraniční osobní dopravy od 14.3.2020 00:00 zajišťovat vozidly s kapacitou nad 9 osob dopravu cestujících přes hranice ČR pro všechny dopravce. Zcela je zakázána drážní a lodní přeshraniční doprava.
 • Od 13.3.2020 20:00 se omezuje otevírací doba restauračních zařízení – nesmí být otevřena od osmi večer do šesti hodin ráno.
 • Od 13.3.2020 6:00 se omezuje činnost provozoven stravovacích služeb umístěných v nákupních centrech s prodejní plochou nad 5 tisíc metrů čtverečních.
 • Od 13.3.2020 6:00 musí být pro veřejnost zavřené některé služby, jako jsou sportoviště (netýká se venkovních), posilovny, wellness služby, koupaliště, solária či zábavní zařízení.
 • Od 14.3.2020 00:00 budou na hranicích s Německem a Rakouskem uskutečňovány metodické hraniční kontroly. Přechod přes hranice bude možný jen na 11 stanovených místech.
  • Otevřené přechody s Německem: Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný Les, Hora Sv. Šebestiána.
  • Otevřené přechody s Rakouskem: Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě a Mikulov.
 • Nadále platí rozhodnutí vlády o povinném uzavření všech základních a středních škol. Prezenční výuku musely přerušit také vysoké školy. Nově platí zákaz i pro základní umělecké školy. Opatření platí do odvolání.

Zároveň se rýsují první opatření pro snížení dopadu nouzového stavu:

 • Povinnost podat daňové přiznání se pro fyzické osoby posune o tři měsíce, a to bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Nově tedy platí termín 1. července, namísto původního konce března.
 • Prezidium bankovní asociace rozhodlo, že banky poskytnou občanům a drobným podnikatelům dotčeným koronavirem možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů.

Každý vyhlášený stav je specifickou krizovou situací, a proto je nutné sledovat především jeho obsah a další postup krizových orgánů, zejména pak s tím spojená opatření.

V rámci vyhlášeného nouzového stavu může Vláda například nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území, zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech, rozhodnout o ukládání pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace či rozhodnout o bezodkladném provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení veřejného ohrožení vyplývajícího z krizové situace.

Je možné, že dojde k dílčímu upřesnění po tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví ČR, která se má uskutečnit dnes v 17:30. Protože internetové stránky ministerstev nejsou mnohdy funkční, jako nejrychlejší zdroj informací se jeví twitterový účet Úřadu vlády.

Spolu to zvládneme! #KGS legal

Category
Kontakt

RÁDI VÁM ODPOVÍME NA VAŠE DOTAZY.
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM PROSTŘEDNICTVÍM E-MAILU.

KGS legal s.r.o., advokátní kancelář
Pasáž Platýz
Národní 416/37
110 00 Praha

info@kgslegal.cz

IČ: 06295525
DIČ: CZ06295525
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze oddíl C, vložka 279699