×
O nás Služby Novinky / Články Lidé Kontakt

Články

Mimořádné opatření související s výskytem koronaviru uzavřelo stravovací zařízení – jak je to se mzdou zaměstnanců?

Usnesením vlády byla zakázána činnost provozoven stravovacích služeb v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5000 m2 od 13. 3. 2020 06:00. Toto opatření postavilo provozovatele jakožto zaměstnavatele před otázku, jak nyní mají platit zaměstnance?

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“) upravuje mimo jiné ve svém ustanovení § 192 náhradu mzdy nebo platu při karanténě, s tím, že zaměstnanci náleží v prvních 14 dnech náhrada ve výši 60 % průměrného výdělku, kdy § 194 tuto náhradu vztahuje i na odměny z dohod konaných mimo pracovní poměr (!). Ačkoliv se na první pohled může zdát, že se nejedná výslovně o karanténu, a proto aplikace této náhrady není možná, ustanovení § 347 odst. 4 zákoníku práce do pojmu karanténa zahrnuje i mimořádná opatření při epidemii a nebezpečí jejího vzniku podle ustanovení § 69 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ochraně veřejného zdraví“).

Po uplynutí 14 dní se zaměstnanec obdobně jako při dočasné pracovní neschopnosti dostává do režimu podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o nemocenském pojištění“), který obdobně do pojmu karanténa zahrnuje mimořádná opatření při epidemii a nebezpečí jejího vzniku podle ustanovení § 69 zákona o ochraně veřejného zdraví, a uvádí, že se přiměřeně použijí ustanovení § 105 pro potvrzení mimořádných opatření orgánem veřejného zdraví a § 109 odst. 3 písm. b) a odst. 5 písm. c) pro uplatňování nároku na dávku.

K vydání potvrzení o nařízení mimořádných opatření pro účely nemocenského pojištění je příslušná podle ustanovení § 82 odst. 2 písm. w) zákona o ochraně veřejného zdraví místně příslušná krajská hygienická stanice.

Category
Kontakt

RÁDI VÁM ODPOVÍME NA VAŠE DOTAZY.
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM PROSTŘEDNICTVÍM E-MAILU.

KGS legal s.r.o., advokátní kancelář
Pasáž Platýz
Národní 416/37
110 00 Praha

info@kgslegal.cz

IČ: 06295525
DIČ: CZ06295525
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze oddíl C, vložka 279699

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací