×
O nás Služby Novinky / Články Lidé Kontakt

Články

Dokončit dílo předvedením lze i navzdory jeho vadám

Klienti dobře ví, že dílo je dokončeno, je-li předvedena jeho funkčnost. Co ale v situaci, pokud má dílo vady? Podle Nejvyššího soudu vada díla sama o sobě nemusí znamenat, že dílo nemůže být dokončeno předvedením jeho způsobilosti sloužit svému účelu.

Musí však jít o vady, které vzhledem ke konkrétní povaze díla nebrání jeho užívání k určenému účelu. Posouzení bude vždy záležet na konkrétním případu. Nejvyšší soud se ve věci 23 Cdo 3512/2018 zabýval případem výtahů. Lze si představit např. takové vady, jež nebrání dílu sloužit svému účelu, jako chybějící zrcadlo, nesprávné označení pater, nepůjde-li o výtah sloužící např. nevidomým, absence hlasového potvrzení patra apod.

Byla-li však v podmínkách projednávané věci zjištěna např. nesprávná nosnost výtahu mající vliv na počet dopravovaných osob, není tato vada slučitelná s účelem, jemuž má bezpečný provoz výtahu sloužit. Na uvedeném nic nemění ani uvedení díla do tzv. zkušebního provozu.

Pokud jste při předání nebo převzetí díla narazili na neshodu s protistranou, sjednejte si s námi na info@kgslegal.cz schůzku a společně najdeme ideální řešení.

 

Plný text rozhodnutí soudu naleznete zde: https://www.nsoud.cz/Judikatura/judikatura_ns.nsf/WebSearch/3065C9B80D4C8BE0C1258606001886B6?openDocument&Highlight=0,

Category
Kontakt

RÁDI VÁM ODPOVÍME NA VAŠE DOTAZY.
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM PROSTŘEDNICTVÍM E-MAILU.

KGS legal s.r.o., advokátní kancelář
Pasáž Platýz
Národní 416/37
110 00 Praha

info@kgslegal.cz

IČ: 06295525
DIČ: CZ06295525
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze oddíl C, vložka 279699