×
O nás Služby Novinky / Články Lidé Kontakt

Články

Co můžeme očekávat od úvěru COVID II?

V minulých dnech jsme Vás již informovali, že Českomoravská záruční a rozvojová banka zastavila přijímání žádostí o ÚVĚR COVID I, a to jen několik málo dní po jeho spuštění.

V současné chvíli však ČMZRB připravuje pokračování tohoto úvěrového programu, a to ÚVĚR COVID II, jehož cílem je podpořit ty drobné podnikatele a živnostníky, jejichž ekonomická aktivita byla postižena v důsledku koronavirové infekce, a kteří si potřebují na své provozní náklady půjčit částku od 10 tis. Kč do 15 mil., přičemž za provozní výdaje se považují např. mzdy, nájem, energie, dodavatelsko-odběratelské faktury, materiál, zásoby apod. Do programu budou tentokrát zapojeny komerční banky a jejich zdroje, přičemž jednotliví podnikatelé si budou o poskytnutí zvýhodněného úvěru žádat přímo u konkrétní komerční banky. ČMZRB pak žadatelům poskytne za úvěry záruku s předpokládanou dobou ručení tři roky, která by měla krýt až 80 % komerčního úvěru s tím, že žadatel bude zároveň moci čerpat příspěvek od ČMZRB na úhradu úroků, a to až ve výši 1 mil. Kč. Očekává se, že program podpoří okolo 10 000 podnikatelů v objemu 30 mld. Kč. 

Lze předpokládat, že podmínky pro získání ÚVĚRU COVID II budou obdobné jako u ÚVĚRU COVID I, konkrétní parametry žádosti ani konkrétní způsob spolupráce mezi komerčními bankami a ČMZRB ale zatím neznáme. Vzhledem k tomu, že by však měl být program ÚVĚR COVID II spuštěn již na přelomu března a dubna, lze zveřejnění dalších informací očekávat v nejbližších dnech. Pokud byste měli o ÚVĚR COVID II zájem, v současné chvíli nezbývá než doporučit následující: (i) ujasněte si provozní výdaje, které budete chtít z úvěru zafinancovat, jakož i jejich výši, (ii) vyčíslete vzniklou újmu a (iii) dejte si dohromady veškeré průkazné dokumenty. V okamžiku, kdy ČMZRB poskytne bližší informace, budeme Vás dále informovat a s celým procesem Vám rádi pomůžeme.

(O svém zapojení do programu ÚVĚR COVID II již dne 26.3.2020 informovala např. Česká spořitelna, a.s., viz https://www.csas.cz/cs/o-nas/pro-media/tiskove-zpravy/2020/03/26/ceska-sporitelna-se-zapojila-do-programu-covid-ii-a-poskytne-malym-a-strednim-firmam-zvyhodneny-uver-se-zarukou).

 

Category
Kontakt

RÁDI VÁM ODPOVÍME NA VAŠE DOTAZY.
KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM PROSTŘEDNICTVÍM E-MAILU.

KGS legal s.r.o., advokátní kancelář
Pasáž Platýz
Národní 416/37
110 00 Praha

info@kgslegal.cz

IČ: 06295525
DIČ: CZ06295525
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze oddíl C, vložka 279699